Odcinek 116 – Czytelnicze podsumowanie 2015

k-pok-116

Trochę gadania o beletrystyce przeczytanej w ubiegłym roku. Podsumowanie mocno spóźnione, ale w sumie jakie to ma znaczenie?

Może podobne:

Podziel się na:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Wykop
 • email
Licencja Creative Commons
K-pok jest udostępniany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Seria II i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Wspomniałeś, że czytałeś trochę raportów o stacjach kosmicznych. Hej, opowiedz o tym w podcaście! Ciekawa sprawa, zwłaszcza że dla większości ludzi z mojego pokolenia kosmos = NASA i ogólnie amerykańskie rzeczy. Nawet na serwisach z obrazkami (np Demotywatory czy JoeMonster) ukazują się kosmiczne ciekawostki od strony wspaniałych amerykańskich nałkowcóff i amerykańskich korporacji.

  • Ciekawostką jest to, że większość danych o rosyjskich systemach jest dostępna przez NASA. Pierwsza partia wiedzy pochodziła z okresu lotu ASTP. I tak np. potem w próbach odtworzenia Mira przez Amerykanów widać Sojuz z węzłami APAS, zamiast SSWP i parę innych błędów tego typu. Do dzisiaj zresztą najlepsze opracowania np. na temat rosyjskich węzłów mają Amerykanie – w zbiorczych opracowaniach dotyczących ISS.

   Najogólniej rzecz biorąc dla takiego zwykłego człowieka ciekawy może być głównie „Mir Hardware Heritage” – dość dobry opis stacji, wraz z historią lotów chyba do 1995 czy okolic – jak się umie czytać uważnie, to tam sensacyjne rzeczy można wyczytać o tym, co się komu zepsuło i kiedy, ale podane tak sucho, że zęby bolą.

   „A historical perspective on space station” byłaby piękna, gdyby nie ilustracje zabite przez czarno-biały skan, wyglądające jak złe xero w Polsce B w 1992 roku…

   „Thirty years together” – przepiękne zestawienie radziecko-amerykańskiej współpracy w kosmosie do 1990 roku.

   „Soviet space stations as analogs” – nadal dobry, chociaż nieco niekompletny jak na obecny stan wiedzy podręcznik o stacjach Salut.

   Tego jest sporo. Może faktycznie kiedyś o tym pogadam ;)